Щороку 29 січня в Україні відзначають День вшанування пам’яті Героїв Крут. Відповідний указ президента був підписаний 15 січня 2007 року.

Сто три роки тому, 29 січня 1918 року, відбувся бій під Крутами. Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків.

Бій під Крутами відбувся на залізничній станції «Крути» в сучасній Чернігівській області, за 130 кілометрів від Києва. Тривав він понад п'ять годин.Загін із курсантів, студентів та гімназистів зійшовся у нерівному бою з багатотисячною армією Михайла Муравйова. 27 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були страчені.Затримка просування армії Муравйова дала можливість укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання української незалежності.

Download
Крути 29 січня 1918 р. Віртуальна вистав
Adobe Acrobat Document 663.8 KB

27 січня світ вшановує пам’ять жертв Голокосту

 

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року. Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня. В цей день в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів.

Масовою братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. Від 27 вересня відбувалися щоденні масові розстріли євреїв – військовополонених і цивільних громадян. Їх пік припадає на 29 – 30 вересня, тривалість – щонайменше до кінця жовтня 1941 р. За цей час загинуло 33 771 осіб. До кінця вересня 1943 р. Бабин Яр продовжував залишатися місцем регулярних розстрілів і захоронень. Серед постраждалих – комуністи-підпільники, роми, душевнохворі, заручники, моряки Дніпровської флотилії, в’язні гестапо, українські націоналісти. Весною 1942 р. починає діяти Сирецький концтабір. Бабин Яр став останнім місцем і для його численних ув’язнених. Бабин Яр – некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених.

 

 

 

Військовополонені закопують тіла розстріляних у Бабиному Яру. 01.10.1941. (мал 1)

22 - січня День Соборності України

До Дня Соборності України у бібліотеці ліцею організовано книжкову виставку

 «На шляху до Соборності України».

22 січня День Соборності України відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно - Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.

21 січня 1990 року жителі багатьох населених пунктів по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

Віртуальна виставка


16 ЛИСТОПАДА -  МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ                                   ТОЛЕРАНТНОСТІ

Толерантність - це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями.

                                           Кофі Аннан

Його запровадили у 1996 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме цього дня ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості . У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини.

Як заявлено в Декларації принципів терпимості, «терпимість – це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру».

8 мультфільмів, які навчають дитину толерантності

 

9 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ                                      ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначають в Україні. Встановлене воно 9 листопада 1997 р. Указом Президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

   За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

14 жовтня українці святкують відразу три свята:                  День захисника України,                                                День Українського козацтва та                                    свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Для українських козаків день Покрови Божої Матері також був найбільш шанованим святом, адже їхню церкву було присвячено саме Діві Марії. В цей день, 14 жовтня, у козаків відбувалися вибори нового отамана.

  Після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай на еміграцію, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву – Козацька Покрова.

  День українського козацтва почали відзначати в Україні з 1999 року, коли Президент України Леонід Кучма впровадив це свято своїм Указом від 7 серпня 1999 року.

Святкувати День захисника України на офіційному рівні почали з 2014 року відповідно до указу тодішнього президента Петра Порошенка. Свято запровадили на тлі збройної агресії Росії на Донбасі та анексії нею Криму.

  Датою Дня захисника України було обрано 14 жовтня, враховуючи історичні традиції вшанування українського війська. Крім того, 14 жовтня також вважається днем заснування Української повстанської армії (УПА) — військово-політичного підрозділу Організації українських націоналістів (ОУН).

 Тому складно знайти іншу дату, яка більше підходитиме для свята українських захисників.


День вчителя у світі

 

У 1966 році в Парижі відбулася спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів. Там 5 жовтня був прийнятий документ «про становище вчителів», який визначав умови і  норми праці для працівників школи. 

Міжнародний День вчителя був встановлений в 1994 році ЮНЕСКО і ООН. Датою свята було обрано 5 жовтня як річниця документа «про становище вчителів» 1966 року. Мета Міжнародного дня - нагадати про необхідність надавати підтримку вчителям, щоб вони могли передавати знання наступним поколінням.

 

Відтоді День вчителя погодилися відзначати понад 100 країн світу. Деякі країни, як і Україна, встановили іншу дату для свята, але він вважається міжнародним.

 


30 вересня - Всеукраїнський День                          бібліотек

 

 Бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку – вічних пам’яток писемності, а бібліотекарі – вірними зберігачами і популяризаторами духовного надбання поколінь.

Бібліотека  ліцею – саме та крапка на карті села, де зароджуються і горять найбільш яскраві думки та почуття, вона – центр культури, де закладається духовне здоров’я нації. В.О.Сухомлинський писав: «У школі повинен яскраво горіти невгасимий вогник розумового життя; чим багатші й багатогранніші інтелектуальні інтереси вчителів і учнів, чим дорожче для кожного вихованця найважливіше джерело знань – книга, тим менша небезпека розумової обмеженості, байдужості до знань». 

   Щорічно 30 вересня в нашій країні відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Це свято було проголошене Указом Президента України від 14.05.1998 року. Як відзначалося в Указі свято було встановлене в зв’язку  з великим внеском бібліотек у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури та необхідністю подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства.

 Протягом дня у нашій бібліотеці діяла  виставка  на тему: « Бібліотека – це скарбниця всіх багатств людського духу» Г. Лейбніц.

Працювала творча майстерня «Книжка - малятко своїми руками».  Саме створення книги дає умови  для підвищення інтересу до самостійної читацької діяльності і розвитку творчого потенціалу учня.  З цією метою учні 5- Б класу виготовили власними руками  книжку розфарбовку. Книжка, зроблена своїми руками, дозволить підняти інтерес до художньої літератури, дасть розуміння важливості книги в житті людини і підвищити самооцінку дітей за свою працю.

Сподіваємося, що День бібліотек - свято не лише для бібліотечних працівників, але й для усіх любителів книги. Зі святом Вас, дорогі друзі!